niedziela, 23 września 2018

Awatarki rządzą :)


Wspólnie ustalony kodeks pierwszoklasisty służy nam do określania poprawnego zachowania w szkole. Odnotowujemy je w aplikacji ClassDojo
Znajdują się w niej zabawne awatarki, które mają czuwać nad naszym zachowaniem. Każde pozytywane zachowanie jest nagradzane zielonym punktem, a złe - niegrzeczne to otrzymanie karnego - czerwonego (ujemnego) punktu.
I tak, dodatnie punkty otrzymujemy za zadanie domowe, aktywność, prace dodatkowe, pracę w grupach, pomoc koleżance/koledze. Negatywne zaś za brak zadania domowego, niewykonywanie poleceń nauczyciela, niebezpieczne zabawy. Zachowania te wciąż ulegają uaktualnieniu w zależności od naszych potrzeb.
Awatarki od początku przypadły nam do gustu, a gdy tylko dzieci dowiedziały się o możliwości otrzymywania nagród, bardzo się starają :)


Na koniec miesiąca punkty są zerowane, a osoba, która zdobyła najwięcej punktów, zostaje mistrzem miesiąca :)

sobota, 15 września 2018

Międzynarodowy Dzień Kropki

Kropka z książeczki o Vashti stała się inspiracją do zorganizowania światowej akcji - Międzynarodowego Dnia Kropki. 15 wrześnie to od pięciu lat Interntional Dot Day. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. W szkołach, bibliotekach, czy instytucjach kultury organizuje się tego dnia wiele dziąłań, pomagających odkryć dzieciom talenty, poznać ich mozne strony i je zaprezentować.
Motywem przewodnim jest kropka. Powstają kropkowe dzieła sztuki, filmy, matematyczne łamigłówki, labirynty, festiwale talentów.
Również u nas w szkole obchodziliśmy to wyjątkowe święto. W tym roku w piątek, 14 września.
Dzieci zapoznały się z historią Vashti, czytaną przez nauczyciela lub poprzez obejrzenie filmu:


Dalej nastąpiła dyskusja na temat talentów, okazało się, że można mieć talent również do...krzyku. Chętne dzieci prezentowały swoje talenty. A wszyscy rysowali swoje własne talenty na kolorowych kropkach. Te później zawisły na drzewie talentów na szkolnym korytarzu.



Starsze klasy rysowały i "ożywiały" kropki w aplikacji Spectacular.

Młodsze kodowały swoje imię za pomocą alfabetu Braila oraz wykonywały kropkowe zadania matematyczne, czy grały w kropkowe sudoku na macie do kodowania.
Obowiązkowo każdy tego dnia przyszedł do szkoły w...kropki.

Niebanalny początek roku szkolnego

Jak zacząć inaczej, bez utartych schematów i szlaków??? Czy 1 września musi się kojarzyć ze sztywnym, długim i nudnym apelem, a potem szybkie rozdanie planu lekcji w klasie i do domu?
Jak ozywić ten dzień? Który przecież powinien być miłym wspomnieniem. A może budka fotograficzna z pierwszego dnia szkoły i prezenty dla dzieci. Na pewno będzie to dla nich niezapomniany dzień - pierwszy dzień szkoły...



Edukacja zdalna a współpraca