wtorek, 26 lutego 2019

Escape room na zajęciach

...inaczej pokój zagadek. Dzieci czekały z ogromną niecierpliwością, gdyż miały obiecany Escape room w nagrodę za dobre zachowanie :)
Oto jak można ciekawie i z zaangażowaniem przemycić ważne treści.

Faza przygotowania to - oprócz opracowania zadań - rozmieszczenie numerków w sali
- w porozumieniu z panią od angielskiego pochowałam w klasie numerki z zadaniami (4 zadania w czterech kolorach)

Następnie zaprosiłam dzieci do sali.

Żeby gra się odbyła, muszą być podzieleni na 4 drużyny (zespoły 4-5-osobowe). Pomogła mi aplikacja ClassDojo, która ma funkcję dzielenia zespołu klasowego na grupy (można nawet wybrać kto nie ma być z kimś w jednej grupie ;)) Każda drużyna ma swojego LIDERA– osobę, która, jako jedyna może kontaktować się ze mną, jako prowadzącym, oraz ma decydujący głos w zespole. Poprosiłam o wskazanie takiej osoby w każdej grupie. Klasa bez problemu wytypowała osoby, którym przydzieliłam nakrętki w czterech kolorach. Tak powstały grupy: niebieska, żółta, czerwona i zielona. Teraz kolej na:

ZASADY GRY
Zadaniem drużyny, na czele której stoi LIDER, jest odnalezienie w jak najkrótszym czasie karteczki z numerkiem w kolorze drużyny i zdobycie jak największej liczby punktów. Drużyny mogą zdobywać lub tracić punkty (których symbolem są zakrętki). Drużyny rozpoczynają grę z 3 punktami (zakrętkami) startowymi.

Należy odszukać ukryte ponumerowane punkty (małe kartki z numerami w kolorze drużyny). Drużyna, przedstawiając znaleziony punkt nauczycielowi, otrzymuje zadanie, które należy rozwiązać.
Gdy grupa rozwiąże zadanie, LIDER powinien przedstawić je nauczycielowi celem potwierdzenia prawidłowego rozwiązania. Za każde prawidłowo rozwiązane zadanie drużyna może otrzymać punkt (zakrętkę). Jeśli zadanie jest rozwiązane błędnie drużyna może próbować dalej. Jeśli drużyna przez dłuższy czas nie potrafi rozwiązać zadania, Lider MOŻE udać się po podpowiedź do nauczyciela, „płacąc” za nią punktem. Drużyna NIE MOŻE robić kolejnego zadania, nie rozwiązawszy poprzedniego
Wszyscy członkowie drużyny pracują nad rozwiązaniem zadań. Przy wątpliwościach, ostateczny głos ma LIDER.

W każdej rundzie drużyna wybiera innego TROPICIELA. Tylko Tropiciel może poruszać się po sali i tylko on poszukuje kolejnego zadania dla grupy. Zanim TROPICIEL wyruszy na poszukiwanie POWINIEN naradzić się z drużyną. W każdej chwili może też wrócić do drużyny po kolejne wskazówki. Żaden z pozostałych członków drużyny nie porusza się po sali. Drużyna natomiast powinna rozglądać się uważnie i sygnalizować Tropicielowi kolejne pomysły i gotowość do narady przez sygnał dźwiękowy ustalony w drużynie.

Kolejne zadania dla każdej z grup są przydzielone, jeśli Tropiciel znajdzie ukryty punkt (kartkę z kolejnym numerem w kolorze drużyny). Jeśli Tropiciel natrafi podczas poszukiwań zadania dla swojej grupy na zadanie innej drużyny (kartkę w innym kolorze), NIE POWINIEN jej ruszać, a jeśli tak się zdarzy, MUSI odłożyć ją z powrotem na miejsce, gdzie się znajdowała. W przeciwnym razie drużyna traci punkt. Drużyna, która jako pierwsza rozwiąże wszystkie zadania sygnalizuje to nauczycielowi przez podniesienie ręki.

Punkt (nakrętki) również traci drużyna, która "nie może wytrzymać" i chodzi po sali razem z TROPICIELEM. Gdyż tylko on może szukać kolejnych numerków.

Pierwszym zadaniem była łamigłówka:
ułożenie kwadratu z 4 patyczków; dwóch kwadratów z 7 patyczków i trzech kwadratów z 10 patyczków.

Drugie zadanie to rozwiązanie tematycznej krzyżówki, nawiązującej do bloku tematycznego, jaki obecnie przerabiamy

Trzecie zadanie to było ułożenie trzech zdań z podanych wyrazów - tu ważna była poprawność w zapisie zdań.

Czwarte zadanie
Łamigłówka - należało policzyć ilość kloców w przedtsawione figurze przestrzennej



Uczniowie pracowali z ogromnym zapałem, musiałam być uważna, by dobrze przekazać im kolejne zadania.

Wszyscy ukończyli zadania, choć niektóre drużyny potrzebowały małej pomocy.

Nagrodą za najszybsze rozwiązanie i zdobycie największej ilości punktów są podwójne punkty w aplikacji ClassDojo za współpracę w grupie. Odniosłam wrażenie, że nagroda to był tylko taki "smaczek", podczas gdy sama gra była ogromną frajdą.
Na pewno to powtórzymy!


Edukacja zdalna a współpraca