wtorek, 30 października 2018

Kody QR w edukacji wczesnoszkolnej

Na Facebooku, na stronie Edykreaktywnie natnęłam się na możliwość wykorzystania kodów QR do lekcji utrwalającej znajomość liter alfabetu drukowanych i pisanych. Akurat czegoś takiego szukałam :D


Co to są kody QR?
Kod QR (z ang. Quick Response) jest to kwadratowy odpowiednik kodu kreskowego, jednak ma od niego zdecydowanie więcej zastosowań. Używany jest głównie do oznaczania produktów, akcji reklamowych, wizytówek itp. Można też w nim zapisać dowolny tekst. To właśnie ta forma posłuży nam na lekcję.

Jak to użyć?
Kody QR skanujemy za pomocą smartfona/tabletu przy wykorzystaniu aplikacji. Jest mnóstwo scanerów qr i są zupełnie darmowe.
W prostu sposób można również wygenerować kod, za pomocą np. TEJ strony.

Na naszej lekcji użyłam materiałów udostepnionych przed Edukreaktywnie, dotyczących utrwalenia liter alfabetu i dopasowania liter drukowanych do pisanych. Akurat taka aktywność była mi potrzebna.


Dzieciom lekcja tak się spodobała, że chcieli powtarzać codziennie. Z ogromnym zainteresowaniem odczytywali swoje kody, a także byli ciekawi, jakie kody mają koledzy i koleżanki.

Już zrodziły mi się kolejne pomysły do wykorzystania:
- łączenie zakodowanych sylab jako doskonalenie umiejętności czytania
- zakodowane zagadki
- wyrazy, które mają utworzyć logiczne zdania
- fragmenty wierszy
- zaszyfrowane dobre wiadomości dla uczniów

Czy ktoś z Was korzystał z kodów QR na lekcji? W jaki sposób?

sobota, 27 października 2018

Skończyłem...i co dalej?

Na pewno każdy nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej spotkał się z sytuacją, gdy podczas wykonywania różnego rodzaju indywidualnych zadań przez uczniów, po chwili ciszy następuje magiczne: "skonczyłem". Po czym następuje szum i już pozostali nie mogą się skupić a ci pierwsi się nudzą.
Próbowałam różnych metod. Przygotowane dodatkowe karty pracy tylko dokładały pracy...mnie samej. Gdy musiałam biegać między krzesłami by porozdawać odpowiednie kartki.
I tak pewnego dnia wpadłam na wpis na blogu pewnej nauczycielki. Od razu postanowiłam zaadaptować pomysł pani Aleksandry u nas.
Potencjał szybkiej i sprawnej pracy warto rozwijać. Dodatkowo mamy tu indywidualizację pracy i wspieranie ucznia w samodzielnym procesie edukacyjnym. Pomyślałyśmy trochę i tak u nas powstały możliwości:
- uporządkuj swoje miejsce pracy
- pomóż koledze lub koleżance
- poczytaj ciekawostki
- wykonaj dodatkowe zadanie

Powstał regał zadań, na którym nie mogło zabraknąć naszych avatarków, wspierających nas w edukacji:


Regał jest "czynny" tylko podczas indywidualnej pracy. Dzieci, które wykonają pracę szybciej, mogą podejść do regału i wybrać sobie dodatkowe zadanie. Zgodnie z zainteresowaniem czy umiejętnościami.







Pierwszego dnia największym zainteresowaniem cieszyły się kolorowanki 😉
Regał jeszcze jest w trakcie testów, także przypuszczamy, że może się co-nie-co zmienić. Aczkolwiek dzieci przyjęły go z entuzjazmem i chętnie korzystają z jego możliwości.



czwartek, 18 października 2018

Mentor ClassDojo

Ale się cieszę :D :D :D

Zostałam Mentorem ClassDojo u mnie w szkole.

Jakie zadania do mnie - jako lidera - należą:
- praca z innymi nauczycielami w szkole, by szerzyć korzystanie z aplikacji
- testowanie niedostępnych jeszcze funkcji
- dzielenie sie praktykami
- zarządzanie katalogiem szkolnym

To pracuję teraz na certyfikat ;)


środa, 3 października 2018

Metoda zielonego długopisu

Od naszych czasów szkolnych przyzwyczajeni jesteśmy do koloru czerwonego.
Czeronym długopisem nauczyciel zaznaczał odrobienie zadania domowego, czerwonym zaznaczał jego brak. Na czerwono podkreślone były błędy ortograficzne na dyktandzie i wszystkie błędnie udzielane odpowiedzi na sprawdzianie. Gdy sprawdzian nam "nie poszedł" można było oglądać całą czerwoną kartkę/kartki... Wytykanie błędów...Tego nie umiesz, tego nie porafisz, to zrobiłeś/-aś źle. Czujemy, że mimo nauki, w rzeczywistości nic nie umiemy.

A gdyby tak nie wytykać będów, ale podkreślać pozytywy?
Na dyktandzie na 10 trudności ortograficznych, dziecko napisało 5 wyrazów poprawnie i 5 z błędami. I teraz...Co widać, gdy zaznaczone na zielono są poprawne wyrazy? Te wyrazy umiem, to mogę nauczyć się pozostałych. Potrzeba mi po prostu trochę więcej czasu. Motywacja dziecka wzrasta.

Zwracanie uwagi tylko na błędy, prowadzi do kompleksów, do obniżenia samooceny. Niczego nie uczy.
Zatem otwórzmy się na to, co umiemy, a z łatwością nauczymy się więcej.



Przy sprawdzaniu kaligrafii w klasie pierwszej posunęłam się jeszcze dalej. Nie tylko zaznaczam poprawnie zapisane litery na zielono, ale rysuję nad nimi zieloną koronę - królowa litery/wzoru.

Edukacja zdalna a współpraca